Blog

Historie mobilních domů: Odkud se vzaly?

04. 1. 2018 | autor: Mobilní-domy-prodej.cz

Mobilní domy jsou trendem, který se rozšířil po celém světě. Mobilní domy slouží jako chaty na rekreaci, jako dočasné bydlení na stavbách, ale také jako plnohodnotné celoroční bydlení. Odkud se k nám ale mobilheimy dostaly?

Na přelomu čtyřicátých a padesátých let bylo ve Spojených státech běžné se každou chvíli stěhovat za prací. Není proto divu, že Američané přemýšleli nad tím, jak spojit touhu po bydlení ve vlastním s častým stěhováním. Velká města v té době začala na svých okrajích vytvářet
stálá místa s přípojkami, takže život v karavanu začal být možný prakticky kdekoliv. Jenže karavan požadavek komfortu nesplňoval. A tak začaly vznikat první mobilní domky.

Paralelně se objevily mobilní domky také v Anglii a postupně se šířily do Anglie a Holandska, kde představovaly dočasné bydlení zejména pro sezónní dělníky a postupně se začaly čím dál tím více využívat na rekreaci. Tento trend pomalu následoval zbytek Evropy, v některých zemích, jako je například Švédsko, se stal populární kvůli tomu, že z mobilního domku se nemusí platit daně.

Jde to i bez stavebního povolení

Postupem času začal mobilní domek, známý také pod názvy mobilheim, mobilhaus či mobilhome, pronikat i do Česka. A to zejména jako alternativa k chatám či chalupám v rekreačních oblastech a na horách. Stal se řešením také pro vlastníky nevyužitých pozemků, na které nebylo možné získat stavební povolení, typicky v záplavových oblastech, oblastech se zvýšeným stupněm ochrany přírody a podobně.

S rostoucími cenami nemovitostí se postupně mobilní domky začala stávat oblíbenými i pro celoroční bydlení. Nyní, po zrušení 100 % hypoték tato varianta představuje možnost pro ty, co na hypotéku nedosáhnou a touží po vlastním bydlení. A samozřejmě je příjemná i z toho důvodu, že se nemusíte zavazovat bance na tři dekády dopředu.

Bazarové mobilní domky

Mobilní dům si můžete pořídit jak nový, tak bazarový, který seženete cca za 150 tisíc 3+KK. Běžně se domek skládá z kuchyně, obývacího pokoje, jedné či více ložnic a koupelny, která je vybavená sprchovým koutem nebo vanou, umyvadlem a nechybí samozřejmě splachovací záchod. Součástí výbavy jsou nejčastěji plynová topidla, někdy také elektrické radiátory.

Bazarové domky je vždy lepší znovu zaizolovat, aby vám v nich nebylo v zimě chladno a v létě vedro. A to nejen podlahy a stěny, ale také strop, rozvody vody, odpadů a elektroinstalace a samozřejmě okna a dveře. Důkladné zaizolování vám nejen zajistí komfort, ale také úsporu na energiích. Pro co nejnižší životní náklady si také na střechu můžete umístit solární panely a využít energie ze slunečního záření.

A pak už jen zkrášlovat

U mobilního domku si můžete vytvořit příjemnou terasu, na letní večery, pořídit si nějaký zajímavý obklad, který váš domek ozvláštní a užívat si ničím nerušené pohody.

Proč zvolit mobilní dům od nás?

Dopravíme
po ČR zdarma

Montáž
máte v ceně

Poradíme
výhodné financování

Máme domy
po 1. majiteli

  • Zajistíme opravy
  • Vyměníme rozvody elektroinstalace, vody i odpadů
  • Revitalizujeme domek
  • Vyrobíme vám terasu
  • Nainstalujeme topení