17. června 2025
Nejčastější mýty o mobilheimech
Mobilheimy. Pro někoho chytré a rychlé řešení vlastního bydlení, pro jiného nepochopitelná volba „přenosné krabice“, která se prý nedá obývat déle než týden v létě.…
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit...
1.4.2022
Láká vás pořízení mobilního domu, ale stále si nejste jisti, jaké papírování to obnáší, a především které povolení si musíte před jeho postavením na vlastním pozemku obstarat? Pomůžeme vám udělat si jednou provždy jasno v pojmech stavební povolení, ohláška a územní souhlas, a poradíme vám, který z těchto dokumentů budete potřebovat, jakmile vám váš nový mobilheim začne říkat pane.
Aktualizováno v červenci 2023: Láká vás pořízení mobilního domu, ale stále si nejste jisti, jaké papírování to obnáší, a především které povolení si musíte před jeho postavením na vlastním pozemku obstarat? Pomůžeme vám udělat si jednou provždy jasno v pojmech stavební povolení, ohláška a územní souhlas, a poradíme vám, který z těchto dokumentů budete potřebovat, jakmile vám váš nový mobilheim začne říkat pane.
Pořizujete-li si mobilní dům, stavební povolení můžete úplně pustit z hlavy. Potřebovali byste je jen v případě stavby či rekonstrukce domu, při které jsou nutné zásahy do nosných konstrukcí (například bourání nosných stěn), případně jinak překračující podmínky pro ohlášení stavby. Pokud ale plánujete stavět, rekonstruovat, prohlubovat nebo rozšiřovat např. studnu spadající pod vodní zákon č. 254/2001 Sb., budete se pro stavební povolení muset vypravit.
Stavební povolení se dále vztahuje na bazény a skleníky nad 40 m2 zastavěné plochy, opěrné zdi nad 1 m výšky a především stavby k bydlení a rekreaci nad 150 m2 zastavěné plochy s jedním nebo více podzemními podlažími nad 3 m hloubky nebo více než dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.
Ohlášení stavby neboli ohláška není ničím jiným než méně složitým stavebním povolením. Pod ohlášku spadají všechny stavby, které nedosahují limitů pro stavební povolení, tedy zejména stavby pro bydlení a rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 metry a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím, přístavby a nástavby rodinných domků, stavební úpravy pro změny v užívání části stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí, nezmění se vzhled stavby a není vyžadováno posouzení vlivů na životní prostředí.
Dále můžete na ohlášku stavět opěrné zdi do výšky 1 m nebo dělat terénní úpravy. Ani toto povolení většinou při pořízení mobilního domu nepotřebujete.
Se zakoupením mobilheimu vás v 99 procentech případů čeká vyřizování územního souhlasu. Váš nový domov totiž plní funkci stavby, a jako takový musí získat patřičná povolení od stavebního úřadu.
Co vás čeká?
Už máte všechno nastudováno a chybí vám jen vlastní mobilní domek? I s tím vám můžeme pomoci. Stačí nás kontaktovat.
Stará Přerovská 790/15
779 00 Olomouc -Holice
PO-PÁ 12-16
Rádi se Vám budeme věnovat i mimo tuto dobu, stačí si zavolat a domluvit si schůzku.